Chůze naboso v přírodě – chůzí v obuvi trávíme mnoho hodin času každý den, a když se rozhlédnete po sortimentu obuvi, a to včetně značkových bot, zjistíte, jak obrovský rozsah obuvi, posuzované ze zdravotního hlediska, je na trhu k dispozici – doslova od špičkových bot až po neuvěřitelné škrpály, které patří spíše do popelnice, než na nohu. Každý zkušený lékař – specialista (ortoped) vám doporučí kromě kvalitní obuvi s anatomickou, tvarovanou stélkou, a s vhodně konstruovanou podešví, i chůzi v přírodě naboso. Pokud to jde, choďte denně venku po trávníku, zkoušejte to i v lese na jehličí, můžete to praktikovat na barefoot chodnících. Všechny tyto způsoby jsou vhodné pro odvrácení ploché nohy.
Speciální vložky – proti ploché noze vám může předepsat lékař i speciální vložky do bot, ale stále je tu podmínka, mít k tomu patřičnou obuv. Například dámské lodičky na podpatku s ostře se zužující špičkou, anebo klasické placaté žabky to asi nebudou.
Trampolína – plochá noha není nic jiného, než zborcená podélná a příčná klenba chodidla. Je to pochopitelně velmi škaredé, a dívat se na takovou „ploutev“ vám může pokazit estetické cítění. Kdyby šlo ale jen o estetiku, tak možná přimhouříte oko, ale ve hře je vaše zdraví, protože s plochou nohou jinak našlapujete a jinak zatěžujete vaši páteř, vaše klouby i vaše orgány.
Ve finále to může vyústit v obrovské zdravotní obtíže. Klenbu chodidel udržuje v přirozeném tvaru svalstvo, a to nesmí zakrnět. Musíte jej neustále procvičovat a jedním z nejlepších cviků je kromě chůze naboso i skákání na trampolínách Goodjump. Stačí vám několik minut za den, můžete to praktikovat ráno a navečer, trampolínu menších rozměrů si můžete pořídit i do bytu a uvidíte, jak se situace časem zlepší. Důležité je však cvičit pravidelně, aby chodidlo, které je přes den obuté v botách několik hodin, mělo příležitost se vytvarovat do krásného klenutého oblouku.