Mnoho lidí má za to, že být na internetu je stoprocentně bezpečné. Do jisté míry je to pravda, ale to byste museli chodit pouze na vysoce prověřené stránky, kde je jen marginální šance, že byste mohli dostat virus nebo se s nikým nebavit po chatu, případně přes sociální sítě. To by pak ale nemělo prakticky žádný důvod, proč se k celosvětové síti připojovat.
Abyste ochránili sebe a svůj systém, musíte se řídit několika zásadami a také byste měli používat ty správné programy, jinak se také může dost dobře stát, že každý týden budete nuceni instalovat nový systém.
Opakování sice dělá mistra, ale rozhodně je daleko lepší se chránit.
Základem je snažit se nedostat virus. Určitě už jste slyšeli, že nejen lidé, respektive zvířata se mohou nakazit virem, ale rovněž i počítače. Když se budete chtít takovému onemocnění vyhnout, začnete žít zdravěji, to jest jíst více ovoce a zeleniny, pravidelně se hýbat a vyhýbat se kontaktu s nemocnými. Obdobně preventivně můžete postupovat v případě počítačových virů. Jedná se v podstatě o programy, které mají za úkol napadnout váš systém a dělat různé neplechy typu zpomalovat počítač. Nejlépe těmto neduhům předejdete, když nebudete chodit na pochybné stránky a samozřejmě i instalací příslušného antiviru. Dnes je jich na výběr opravdu hodně a valná většina z nich je funkční i v případě, že za něj nezaplatíte ani korunu.
Druhým nebezpečím, které na vás může na internetu číhat, jsou různí úchylové, kteří se chtějí v lepším případě trochu pobavit na váš účet, v tom horším vám ublížit. Najdete je na různých sociálních sítích, třeba na Facebooku. Mohou se ze začátku tvářit velice vlídně a přátelsky, ale s postupem času mohou začít být čím dál tím více nepříjemnější. Je tedy dobré nepouštět si ani virtuálně nikoho neznámého k tělu, ale raději mít na sociálních sítích přátele a známé, které znáte i z běžného života.