Zeolit Chlorito by si zasloužil více propagace, než dosud, někteří lidé si vůbec nedovedou pod tímto názvem nic představit, přesto je to velmi významná hornina, která se uplatní v mnoha oborech lidské činnosti. Co to vlastně je a co od zeolitu můžeme očekávat?
Vulkanický minerál se zvláštní vnitřní strukturou – takto by se dal zjednodušeně zeolit popsat jednou větou. Jeho původ sahá velmi daleko do historie této planety, do doby druhohor, kdy na Zemi probíhala vulkanická činnost. Sopečný prach, který obsahoval převážně sloučeniny křemíku a hliníku, dopadal na dna oceánů, a tehdy s reakcí s vodou vznikala hornina, podobná mycí houbě. Hornina byla vyplněná sítí velmi drobných dutin a tuto strukturu si ponechala až do současné doby.
Vytěžený zeolit lze snadno opracovat do různé velikosti jednotlivých zrn, tím pádem je využitelný ve velmi širokém spektru od okrasných štěrků až po filtrační materiál. U filtrace se na okamžik zastavme.
Dokonale zastoupí křemičitý písek – majitelé bazénů a vířivek či zahradních jezírek, lagun a fontán využívají filtrační zařízení poháněné čerpadlem, které vhání vodu do nádoby s křemičitým pískem. Když do nádoby umístíte místo písku zeolit, bude filtrace ještě účinnější. Proč?
Zeolit může mít stejnou velikost zrn i ostré hrany, takže dokáže to samé, jako písek. Ale navíc se nečistoty vsakují dovnitř, do drobných dutinek, kde se zachytí, čímž se účinnost filtrace zesiluje. Stejné množství tohoto minerálu zastane mnohem více práce, ale to není vše.
Zeolit vyniká další zajímavou schopností. Dokáže pohlcovat z vody (nebo i z ovzduší) dusíkaté toxické látky, zejména amoniak. Ten se do vody v bazénu dostane z naší pokožky díky potu, takže i když se do bazénu vaše děti nevymočí, bude tam v každém případě. Tím více, čím více budete bazén využívat ke koupeli. Zeolit amoniak v sobě zadržuje a pomocí iontové výměny do vody uvolní ionty vápníku, hořčíku a sodíku, které vodu spíše obohatí, než aby jí znehodnotily.