Domácí práce má zřejmě většina z nás spojené s nepříjemnou povinností, nejde tedy o činnost, na níž by se kdokoliv z nás těšil. Již v dětství jsme dostávali od rodičů pokyny, co je zapotřebí uklidit a urovnat. Není tedy divu, že v dospělosti se mnozí domácím pracím vyhýbají, jak jen to jde. Ve většině domácností je přitom zakořeněn stereotyp, žetyto povinnosti náleží čistě ženám a jsou jejich doménou. Není-li však žena čistě v domácnosti a denně dochází do zaměstnání stejně jako její partner, neexistuje žádný rozumný důvod, proč by tak tomu mělo být.
Efektivním řešením každotýdenního úklidu je jednoznačně dělba práce. Pokuste se domluvit s partnerem a rozdělit si jednotlivé úkony. Aby byla celá dělba práce co nejspravedlivější, můžete si sepsat rozpis a pravidelně se střídat, ať už po týdnu či po měsíci.
Nutnosti vykonávat domácí práce může napomoci i jejich průběžné provádění. Nenechávejte kupříkladu ráno před odchodem do práce dřez plný špinavého nádobí, umýt dvě sklenice, talíř a misku vám nezabere více nežli dvě minuty. Stejně tak můžete průběžně třídit špinavé prádlo nebo utřít skvrnu na podlaze, vylije-li se vám na ni čaj.
Ideální je také vměstnat veškeré potřebné činnosti do jednoho až dvou dnů v týdnu, ideální může být kupříkladu konec pracovního týdne, tedy čtvrtek a pátek. Víkend si pak budete moci řádně užít s čistou hlavou v uklizeném příbytku.
Nedocenitelná role otce
Partnery je přitom vhodné a potřebné zapojit i do péče o dítě, která je také mnohdy nesmyslně připisována pouze ženám. Neupírejte tedy mužům jejich roli otce, která je pro přirozený a zdravý vývoj dítěte tak nutná. Ať už se jedná o přebalování novorozence, krmení, koupání a hrátky s ním, či pravidelné procházky. Nezapomínejte také na pozdější školní přípravu s dítětem či mimoškolní aktivity, nemluvě o péči o nemocnou ratolest.
Muži se tedy mohou v domácím prostředí realizovat stejnou měrou jako ženy, nezapomínejte, že odchodem z práce váš den nekončí!