Do myčky nepatří zbytky jídla. S těmi si neporadí a ulpívají pak na umytém nádobí. Takže kosti od kuřete, pecky z ovoce, nedojedené brambory, to všechno odhazujte do odpadkového koše. Ale nádobí před vkládáním do myčky neoplachujte, zbytečně budete plýtvat vodou.
Aby myčka sloužila, jak má, měli byste na ní používat ten správný grif. Začíná to ukládáním nádobí. Veškeré ostré hrany nožů a příbory co nejdál od pryžových těsnění. Příbory vždy pokládejte do zásobníku činnou částí směrem dolů.
Stejné typy kusů nádobí by měly být u sebe a vždy dbejte na to, aby některé nádobí nebylo zakryté jiným větším kusem. Vrchní koš slouží pro ukládání křehkých kusů nádobí, zejména skla a porcelánu a dolní koše jsou určeny pro silně zašpiněné hrnce. Je to z toho důvodu, že horní sprchovací rameno s tryskami je méně „agresivní“, než to spodní.
Speciální prostředky do myčky
Každá myčka vyžaduje své speciální mycí prostředky. Běžný jar na nádobí totiž myčku pouze silně zapění a ta pak neumývá, jak by měla. Možná se Vám bude zdát, že obyčejná tableta nemůže tolik špinavého nádobí umýt, ale vězte, že je konstruována právě s ohledem pro tento způsob mytí. Množství mycího prostředku používejte vždy takové, jaké uvádí výrobce přístroje v návodu k obsluze.
Čištění filtru
Filtry musíte pravidelně udržovat v čistotě, proplachujte je vlažnou vodou, čistit je můžete jemným kartáčkem. Hlavně nezapomeňte filtr usadit pevně na své místo, abyste myčku neuvedli do provozu bez filtru. Čistící procedura filtru Vám zabere jen několik minut, ovšem poznáte to na výkonu stroje, i na úspoře energie.
Čištění mycího ramene, sůl a leštidla
Očista mycích ramen je občas také zapotřebí, usazují se na nich zbytky nečistot, které mohou zablokovat trysky. Na propustnosti trysek je totiž založen celý princip výkonu všech myček.
Regenerační sůl a lešticí prostředek jsou součástí správné údržby a chodu přístroje, především brání usazování vodního kamene. Sůl potřebuje také změkčovač vody ve spodní části myčky. Sůl nakupujte jako samostatný přípravek, v tabletách 3v1 jí není dostatek.
Leštidlo slouží ke snížení povrchového napětí vody, a když leštidlo nepoužijete, na umytém nádobí budou ulpívat kapky vody. Na sklenicích je to opravdu vidět.